Tuesday, 12 February 2013

Bo kazda podróz zaczyna się od pierwszego kroku

Czyli Krok po kroku jak zorganizowac samodzielne wakacje.

Dlaczego lepiej samemu organizować wakacje? Przede wszystkim, bo organizowanie wakacji samodzielnie jest często tańsze, niż wyjazd wykupiony w biurze podróży. Mamy z tym trochę więcej pracy, niż wyborem wakacji w biurze podróży, jednak gdy pomyślimy o efektach, to warto natrudzić się trochę więcej - by przeżyć więcej, by zaoszczędzić pieniądze, by zobaczyć więcej, by cieszyć się wakacjami przygotowanymi przez siebie dla siebie.
Dlaczego warto zorganizować sobie wakacje, wypoczynek lub urlop samemu? Bo nie będzie ograniczał nas czas wyjazdu, ani termin 7 dni, 10, lub 14 - to od nas zależy kiedy i na jak długo wyjedziemy. Bo to od nas zależy wybór miejsca i destynacji naszych wakacji - nie jesteśmy skazani na listę kierunków oferowanych przez biura podróży. Bo wtedy gdy wszyscy lecą w kilka tych samych miejsc, my możemy spróbować czegoś całkowicie innego. Bo nie lubimy zwiedzać w grupie, być zależnym od innych turystów i przewodnika, bo chcemy dopasowac tepo zwiedzania do naszych dzieci, bo lubimy zwiedzać na własną rękę i odkrywać indywidualnie świat. Wreszcie, bo chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy.

 A wiec teraz krok po kroku aby pokazac ze to naprawde nie jest skomplikowane ani takie  trudne jak sie na poczatku wydaje. Mamy za soba juz kilka samodzielnie zorganizowanych wyjazdow i nie wyobrazam sobie juz innej formy podrozowania.A wiec od czego zaczac???

Krok pierwszy- Wybór miejsca

Zacznijmy od najważniejszej decyzji - zaraz po tej, że organizujemy sobie wyjazd samemu - czyli miejsca wycieczki, wakacji lub urlopu. Zdecydujemy, czy interesuje nas zwiedzanie, aktywny wypoczynek, czy błogie lenistwo. Złote plaże, góry, a może jakaś ciekawa objazdówka po kraju, który zawsze chcieliśmy zobaczyć. W tym celu zawsze warto przeszukać internet, poczytać fora, relacje innych podróżników, popytać znajomych. Dowiedzmy się, jakie miejsca warto zobaczyć, które kurorty i plaże są najlepszy w wybranej destynacji lub jakie rejony cieszą się największą popularnością - wszystko jest w internecie, więc nie musimy się obawiać, że zostaniemy bez informacji  Zawsze jednak warto zrobić sobie listę kilku wybranych kierunków, by móc porównać ceny i dostępne możliwości, a następnie wybrać najlepszą opcję.

Krok drugi-Transport

Gdy juz wiemy gdzie, pora na kolejna decyzje jak- czyli kolejna sprawa to wybór dojazdu - samochodem, samolotem lub lokalnymi środkami transportu. Tutaj zaczyna się dopiero przygoda - musimy zdecydować się w ile osób chcemy jechać. Często wyjazd samochodem w 4 lub 5 osób wyjdzie nas taniej, niż rezerwacja lotów w szczycie sezonu, a dzięki samochodowi uzyskujemy dużą niezależność już na miejscu. Choć z drugiej strony nie zapominajmy, że nie wszedzie warto z uwagi na odleglosci podrozowac samochodem.
W większości turystycznych destynacji wynajem samochodu nie stanowi problemu, dlatego warto wybrać też taką opcję: dolot samolotem + wynajem samochodu już na miejscu. Wybierając samolot zorientujemy się, które lotniska leżą w pobliżu naszego kurortu oraz jak kształtują się siatka polaczen oraz ceny lotów - Szukając biletów lotniczych warto skorzystać z wyszukiwarek lotów, które są dostępne w internecie, jednak pamiętajmy, że zawsze najtaniej jest rezerwować loty na stronie przewoźników.

Krok trzeci-Nocleg

Gdy wiemy gdzie to warto w następnej kolejności poszukać noclegu. Zdecydujemy się, jaki standard noclegu nas interesuje i jakie mamy możliwości w wybranej miejscowości. Skorzystajmy z wyszukiwarek hoteli i porównywarek cen dostępnych w internecie. Warto również wysłać samemu maila z zapytaniem. Jeśli szukamy noclegów w mniejszych miejscowościach, nietypowo turystycznych, skorzystajmy z pomocy lokalnych organizacji turystycznych lub referatów turystyki jednostek samorządowych. Przygotujmy sobie listę, gdzie będziemy zapisywali opcje, które znaleźliśmy, a następnie wybierzmy najkorzystniejszą dla nas.

Krok czwarty-Ubezpieczenie

Przed wyjazdem warto się ubezpieczyć, w szczególności, jeśli wyjeżdżamy za granicę z dziecmi. Sprawi to nie tylko to, że będziemy się czuli bezpieczniej, ale w razie nieszczęśliwej sytuacji nie będziemy narażeni na koszty związane z leczeniem, które, pamiętajmy, za granicą są znaczne.Przeczytajmy również uważnie warunki ubezpieczenia, abyśmy byli w pełni świadomi, co obejmuje ubezpieczenie i jak należy się zachować, gdy będzie potrzeba skorzystanie z tego ubezpieczenia.


Krok piaty-Informacje

Koniecznie przed wyjazdem zapoznajmy się z tzw. "informacjami praktycznymi" na temat miejsca lub kraju, gdzie podróżujemy. Zorientujemy się na temat wymagań wizowych, przepisów celnych, zagrożenie chorobami, przeczytajmy o obyczajach i wierzeniach, w szczególności, gdy udajemy się do kraju o innej kulturze. Potrzebne informacje możemy znaleźć na stronach ambasad lub forach podróżniczych. Warto również dowiedzieć się o obowiązującej walucie i sprawdzić, jak najkorzystniej dla nas wyjdzie, wymiana pieniędzy - a może najkorzystniej płacić kartą. Sprawdźmy również obowiązujące ceny, abyśmy nie byli zaskoczenie na miejscu. Generalnie starajmy dowiedzieć się, jak najwięcej, o kraju lub miejscu naszego wyjazdu - nie bądźmy kolejnymi nieświadomymi turystami. Wyciągnijmy z podróży jak najwięcej, poznawajmy świat odpowiedzialnie i z pasją, szanując jednocześnie kulturę i obyczaje odwiedzanych miejsc.

Krok szosty-Transport z lotniska

Już na spokojnie, kolejna sprawa do zalatwienia to transfer z lotniska do naszego hotelu. Większość portów lotniczych zapewnia bardzo dobrą komunikację lotniska z centrum miasta – czy to kolejkami, autobusami, busami czy metrem. Czasami hotele oferują bezpłatny transfer z lotniska do hotelu - sprawdźmy, czy nasz hotel oferuje również taką możliwość. Informacje o dojeździe z lotniska do centrum, odnośnie prawie każdego portu lotniczego, są powszechnie dostępne w internecie, więc nie powinniśmy mieć żadnego problemu z ich znalezieniem.  W miejscowosciach typowo turystycznych czesto kursuja autobusy tranzytowe.

Krok siodmy-Dokumenty

Dla pewności na jakiś czas przed wyjazdem warto również sprawdzić wszystkie dokumenty, których będziemy potrzebowali podczas naszej podróży - sprawdźmy zatem datę ważności naszego paszportu, prawo jazdy, polisę ubezpieczeniową, ubezpieczenie samochodu itp, etc. Lepiej to zrobić odpowiednio wcześniej, aby w razie jakiś braków mieć czas na załatwienie tego.

No comments:

Post a Comment

Dziekuje bardzo za odwiedzimy.
Bedzie mi milo jezeli zostawisz komentarz.
Jezeli potrzebujesz wiecej informacji chetnie odpowiem na pytania.